Mgr. Sylva Šmídová
(roz. Štajnochrová)

 

Jsem absolventkou magisterského oboru Výživa člověka s pedagogickou specializací na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity. V současné době pokračuji na LF MU v Brně v doktorském studiu, kde se věnuji problematice vlivu body image na stravovací zvyklosti u dětí.

 

Dle zákona č. 96/2004 Sb. jsem registrována jako nutriční terapeut se zaměřením na klinickou výživu a specifickou ošetřovatelskou péči.

 

Nabízím pomoc především osobám a jejich blízkým, kterým onemocnění nebo naordinovaná dieta „obrátily život naruby“. Z vlastní zkušenosti vím, že jakákoli změna životního stylu je velmi složitá a řada nemocných tento boj vzdává, protože nemá sílu pokračovat.  Proto mým prvořadým cílem je, aby úprava stravovacích návyků klientů byla postupná a co nejvíce přizpůsobená potřebám konkrétního klienta a to, jak při individuálních, tak skupinových konzultacích. Jedině postupná změna a naučení se základním pravidlům vyváženého jídelníčku a pohybové aktivity dávají klientovi velkou šanci, aby si změněné návyky osvojil natrvalo.

 

HESLO:

"Je důležité, aby každý člověk měl správně vyvážený jídelníček při zachování požitku z jídla."

 

Uvědomuji si také, že ačkoli se lékaři snaží vše nové řádně vysvětlit a poradit Vám s Vaším problémem, ne vždy je v ordinaci lékaře dostatek času pro řešení Vašich konkrétních otázek. Právě proto poskytuji hodinové konzultace, na kterých se můžete zeptat na vše co Vás ohledně výživy a Vašeho zdravotního stavu zajímá.

 

V poradenství se také věnuji redukci nadváhy, zvládnutí podváhy a úpravě životního stylu. Protože toto poradenství nabízí celá řada „poraden“ je velice těžké nenaletět samozvaným poradcům a odborníkům vzniklým na víkendových kurzech.

 

Získané zkušenosti mě vedou k přesvědčení, že v neodborném redukčním poradenství je možné klientovi ublížit nejenom fyzicky, ale zejména duševně.  

 

Je všeobecně známé, že nesprávné jídelní zvyklosti a nedostatek pohybu jsou nejen důvodem vzniku nadváhy nebo obezity, ale vedou také k řadě onemocnění, jako je například cukrovka, vysoký krevní tlak, vysoká hladina cholesterolu, ischemická choroba srdeční, rakovina trávicího traktu, osteoporóza a mnoho dalších. V neposlední řadě také významně ovlivňují naši imunitu, energii a celkový pocit pohody.

 

Další oblastí, které se věnuji, je výuka a přednášková činnost na konferencích, vysokých, středních i základních školách na témata týkající se výživy, zdraví, prevence, poruch příjmu potravy a obezity.

Podívejte se: Na povídání o pitném režimu s Brněnskou televizí