Vysoký krevní tlak
19.09.2011 12:27
Vysoký krevní tlak je nejčastější nemocí srdečně-cévního systému. V České republice hypertenze postihuje 15-20% populace, ve věkové skupině nad 60 let je postiženo 30-40% populace.
Vysoký krevní tlak často nepůsobí nemocné osobě žádné obtíže, jeho důsledky se však začnou projevovat většinou, až když je pozdě. Prvním příznakem neléčené hypertenze tak může být infarkt myokardu, cévní mozková příhoda nebo ischemická choroba srdeční.
Vysoký krevní tlak spolu s ostatními rizikovými faktory urychluje kornatění tepen (aterosklerózu). Postupné poškozování cév trvá dlouho, někdy i desítky let, během nichž na sobě pacient nepozoruje žádné příznaky. Srdce každého z nás pracuje jako pumpa, která neustále vhání krev do všech částí těla. Při zvýšeném krevním tlaku se však srdce musí namáhat a dochází tak ke zvětšení srdeční komory. Krev v důsledku těchto změn cirkuluje stále hůře a dodává tak orgánům méně nezbytných živin. Dlouhodobě nekontrolovaný vysoký krevní tlak vede k poškození tkání a životně důležitých orgánů, např. srdce, mozku, ledvin nebo očí.
Diagnostika hypertenze
U dospělého jedince považujeme za hypertenzi hodnoty krevního tlaku větší než 140/90 mmHg, prokazované aspoň u 2 ze 3 měření v průběhu několika týdnů.
Rozlišujeme:
Typ |
Hodnoty krevního tlaku systolický/diastolický |
Hraniční hypertenze |
140-159/90-95 mmHg |
Mírná hypertenze |
160-179/96-105 mmHg |
Středně těžká hypertenze |
180-199/106-114 |
Těžká hypertenze |
více jak 200/115 mmHg |
Příčiny vysokého krevního tlaku
Vysoký krevní tlak může být v některých případech zapříčiněn onemocněním ledvin, hormonální nerovnováhou nebo užíváním některých léků.
Ve většině případů se však na hypertenzi podílí řada faktorů životního stylu:
- Stres
- Příjem soli
- Sportovní aktivita
- Kouření
- Nadváha
- Hormonální antikoncepce
- Nadměrná konzumace alkoholu, aj.
Je patrné, že řadu rizikových faktorů hypertenze můžeme ovlivnit správným životním stylem, aktivním pohybem a vyváženou stravou.
Léčba hypertenze
Farmakologická léčba hypertenze (užívání léků) vede nejen ke snížení krevního tlaku, ale jejím cílem je především zabránit (případně redukovat) poškození cílových orgánů (srdce, ledvin, mozku).
Nefarmakologická léčba spočívá ve změně životního stylu:
- Redukce tělesné hmotnosti
- Omezí soli a úprava jídelníčku
- Omezení příjmu alkoholu
- Zákaz kouření
- Zvýšení fyzické aktivity
Předcházet onemocnění je lepší, než je léčit.
Jediný způsob, jak hypertenzi zjistit, je pravidelné měření krevního tlaku i u osob s normálními hodnotami krevního tlaku.